Logistický audit     rizikové kácení     Alternativní medicína      Kovovýroba       taneční škola       teambuilding     Dětská obuv            Kutná Hora                 Starožitný nábytek  

BODIES - Galerie 1

Ve Velkém sále pražské Lucerny 5. května začala kontroverzní výstava Bodies ... The Exhibition

    
na níž jsou vystaveny lidské kostry potažené částečně svaly a naaranžované do pozic obvyklých v běžném životě. Pořadateli avizovaný "revoluční pohled" na lidské tělo si již v prvním dni výstavy nenechala ujít řada diváků.

    

"Napočítali jsme řádově stovky lidí," řekl ČTK Petr Novák z agentury Interkoncerts, která výstavu pořádá. V podvečer však byla pasáž před vstupem do sálu téměř prázdná a lidé dovnitř vstupovali jen zřídka.


Podle serveru Aktuálně.cz výstavu odsoudila Česká anatomická společnost. "Těla jsou upravena tak, aby
vzbudila dojem aktivity živých jedinců a vyvolala senzaci. To považujeme do značné míry za pobuřující," uvedli lékaři v prohlášení. Tvrdí, že součástí evropského myšlení je úcta k zemřelým a zacházení s lidskými ostatky v souladu se všeobecně přijímanými pravidly etiky a morálky. "Nesmí být dotčena důstojnost zemřelého a mravní cítění pozůstalých i veřejnosti," dodali.
 


Česká anatomická společnost je dobrovolným sdružením odborníků na anatomi, histologii a embryologii. Na protestu se shodnul výbor společnosti sestavený z vysokoškolských profesorů a docentů, píše Aktuálně.cz.

Medicínský ředitel výstavy Roy Glover však nevidí na vystavování lidských těl nic urážlivého. "Tělo pomáhá lidem učit se a pochopit. My je zveme, aby přišli, a myslíme si, že to pro ně bude užitečné," řekl novinářům.

Praha se stala prvním místem v zemích bývalého východního bloku, kde je výstava instalována. Expozice, na níž základní vstupné činí 349 korun, bude přístupná až do 28. října.

 

 

 

 Například v Amsterodamu měly o výstavu zájem až 3000 návštěvníků denně; lidská těla upravená takzvanou plastinací dosud na celém světě vidělo 16 milionů lidí.

 

 


Odborníci mají na výstavu různé pohledy. Podle některých je zdrojem poučení, jiní ji považují za skandální projev neúcty k tělesným schránkám mrtvých.
 

 

 

                      

                     NAHORU                          DALŠÍ

 

Copyright (c) 2006  - Design by Johny Johnato

Starožitnosti  antik  teambuilding