ANTIK     Kovovýroba      Logistický audit    rizikové kácení      teambuilding       Alternativní medicína     Dětská obuv         Kutná Hora       taneční škola       Starožitný nábytek

BODIES - Galerie 6

Mrtvá těla v Lucerně. Obohacení, či skandál?

Výstava těl se hnusí třetině Čechů

 

Praha - Kontroverzní výstavu preparovaných lidských těl v pražské Lucerně by podle průzkumu agentury Median třetina lidí nejraději zakázala, zatímco každému čtvrtému Čechovi se výstava líbí. Třem čtvrtinám se sice nelíbí, ale většina by ji nezakázala. Píše to dnešní Mladá fronta Dnes. Výstavu, která má trvat do 28. října, již od jejího začátku provázejí ostré protesty. Její okamžité uzavření požadoval místopředseda zdravotnického výboru sněmovny Boris Šťastný a vystoupila proti ní také Česká anatomická společnost či Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně. Výstavu zkontrolovali policisté, kteří uvedli, že na ní nejsou vystaveny lidské pozůstatky, ale výstavní exponáty. O výstavu, která potrvá do 28. října, mají návštěvníci velký zájem.

 

 

                                                

CAVEman - první 4D virtuální lidská bytost

Kanadští vědci vytvořili prostorový, počítačem vytvořený model lidského těla. Nedávno zveřejněný 4D atlas lidského těla byl nazván CAVEman. Nový pohled na naší tělesnou schránku a její útroby umožnilo převedení anatomických dat spolu s údaji, které poskytl vědní obor zvaný genomika

 
Zvětšit obrázek
Pohled do dílny, kde se lidské anatomické preparáty připravují k plastinaci.

V současné době se v našich mediích přetřásá výstava anatomických preparátů lidských těl – „Bodies“. Většina médií a lékaři nás přesvědčují, že tyto rozřezané mrtvoly patří jen na lékařské fakulty. Oponenti zase prohlašují, že studenti medicíny nejsou ničím víc, než čím jsou obyčejní lidé a že by pohled na kuřákovy plíce, játra s cirhózou, močový kámen v ledvině, ale i pohled na potracené embryo nebo pohled na svaly a jejich  úpony zaměstnané při sportovním výkonu, neměl být upírán ani nám bez medicínského vzdělání. 

 

Zvětšit obrázek
Gunther Von Hagens, objevitel metody plastinace spolu s jedním ze svých výtvorů.

Anatomické preparáty vystavované v pražské Lucerně, byly připraveny technikou polymerové konzervace. Je známá spíše pod názvem plastinace. Je založena na tom, že se voda v tkáních nahradí silikonovým polymerem.  Zatímco tyto anatomické preparáty nám umožňují vidět lidské tělo v měřítku 1:1, zahraniční výzkumná pracoviště již začínají nabízet pohled, který je mnohem detailnější. Nejméně dvě vědecká pracoviště již předvedla svoje programy, jež umožňují virtuální projekce a zobrazení celého lidského těla, včetně jeho detailů.

 

Jeden z výstupů těchto výzkumných projektů byl nazván „CAVEman“. Název je odvozenina od začátečních písmen anglického názvu výzkumného úkolu: Cave Automatic Virtual Environment. Jde o prostorový atlas lidského těla. Jeho sestavení trvalo výzkumníkům šest let a na jeho zhotovení se podíleli biolog, matematik, specialista na počítačovou grafiku a výtvarník z oboru holografické projekce.
 

 

 

Označení „CAVEman“ lze přeložit také jako osoba v prostoru, v místnůstce, případně v jeskyni. Stejně tak ale lze použít hanlivý překlad: „neotesanec“. A právě toto označení, jak se zdá, tomuto virtuálnímu Kanaďanovi, zůstane.

První veřejné předvedení projektu komentoval děkan lékařské fakulty na University of Calgary Grant Gall,  slovy: „Je to velký zlom v lékařské informatice a systémové biologii. Christoph Sensen se svým týmem si zaslouží uznání a naše blahopřání za to, že se jim podařilo vytvořit nástroj, který nejen, že dovolí studovat chorobné stavy, ale též umožní chirurgům si modelově zkoušet a trénovat nové zákroky“. 

Pro zajímavost dodal, že začátky zmíněného projektu byly dost dětinské a že první aplikace měla být jen návodem k terapeutickým masážím. Virtuální člověk byl stvořen proto, aby lékařům a výzkumníkům pomohl při hledání nových způsobů léčby a že jeho užitečnost lze demonstrovat například na sledování mutací a jejich dopadu na vývojové problémy jakými jsou třeba rozštěp rtu a horního patra. Tato technika dovoluje předvídat, jak se bude postižení postupně rozvíjet a které partie a jak moc budou zasaženy.
 

„Neotesanec“ spolu s Christopherem Sensenem, ředitelem centra pro genomiku na University of Calgary (ředitel je vpravo). Foto: Masumi Yajima

Při projekci není třeba zobrazovat člověka celého. Z  CAVEmana si lze vybrat libovolný detail a ten pak zvětšit do požadovaných rozměrů. Detail si lze natáčet a prohlížet si jej ze všech zorných úhlů. Základem programu je programovací jazyk Java 3D, který se běžně na webu používá.

 

ZPĚT                          NAHORU                       DALŠÍ  

Copyright (c) 2006  - Design by Johny Johnato

Starožitnictví    Logistický audit   antik  teambuilding